15 Comments

 • Darkus Markus

  Będą musieli skorzystać ze swoich Wikińskich sposobów i napaść drakarrami wybrzeża Chin a obecnie lotniskowcami i okrętami desant owymi. Tylko że tyle było wojen na terenie Chin i wojska francuskie,niemieckie, angielskie, austriackie, rosyjskie, amerykańskie czy japońskie nie pokonały Chin pomimo zajęcia nawet stolicy Pekinu. Jedynie rozbiór Chin może coś zdziałać ale nie ma wokół państw które to mogły by zrobić. Nawet przechwycenie nadmorskich miast jak Hongkong to tylko kwestia czasu gdy Chiny się o nie upomną. Kombinujcie zobaczymy czy się uda z ludem Han to samo co z Indianami.

 • Ad Rem

  Dla mnie oznacza to, że w USA zorientowali się, że relacje Polski z Chinami zaszkodzą interesom Stanom Zjednoczonym i straszą, że sprzedadzą nas Niemcom jak się od nich odwrocimy. Zapewniam, że właśnie w takim tonie będą się wypowiadać amerykańscy eksperci-oficjalnie bądź nieoficjalnie- to prosta i sprawdzona taktyka amerykańska- pokazać,że ma się siłę by pozwalać sobie na takie gest jak gra w golfa…. Sojusz z amerykanami nie jest perspektywistyczny i oni o tym wiedzą.

 • Marcin Witkowski

  Nie wiem co oni wszyscy się tak plują, że Chiny mogą dominować w Azji. Przecież Chiny są w centrum Azji, są największym krajem Azji, są najludniejszym krajem Azji, są największą gospodarką Azji. Jeśli nie Chiny, to kto? Oni byli centrum Azji przez kilka tysięcy lat, czemu my uważamy, że to coś dziwnego, czy "nowego"? Dziwne jest to, że Amerykany mogli do tej pory dominować w tak odległym regionie kilkoma stateczkami i kilkudziesięcioma tyś żołnierzy, to co się dzieje to tylko próba powrotu do normalności.

 • Jan Servus

  Bardzo ciekawe, nie do uwierzenia, za 40 lat Chiny staja sie z kraju rozwijajacego sie supermocarstwem. I ciekawe jest stwierdzenie profesora, že po dlugim stosunkowo czasie pierwszym mocarstwem zostana Indie – to tež nie do uwierzenia. Wiekszosc ludzi kojarzy Indie z Gangesem, po ktorym plyna zdechle krowy, ludzie tam przeprowadzaja ablucje, sypia popioly zmarlych i teraz nie jestem pewien – biora wode do picia /?/. Wypadek Chin ma chyba uczyc ludzi skromnosci – jak malo wiemy i rozumiemy z tego co sie dzieje. Moj dziadek mowil kiedys, že žolta rasa zdobedzie swiat. Což uwazalem sie wtedy za madrzejszeg /sic!/ od mojego dziadka, chociaz bylem w szkole podstawowej. Bylo to przed wiecej niž 50 laty. Pytanie, skad ludzie mogli wtedy wiedziec, že cos takiego, rzeczywiscie bedzie mialo miejsce. W Chinach byl wtedy Mao-tse-Tung ze swoja rewolucja kulturalna, o ktorej niepochlebne rzeczy wypisywala nawet prasa w krajach obozu socjalistycznego. Przychodza mi na mysl inni durnie. Ci co mowili – Zwiazek Radziecki, to kolos na glinianych nogach, I ci, co teraz mowia, že Rosja to gospodarka krajow rozwijajacych sie. Swoja droga, co tež teraz mowi o Chinach pan Bartosiak, ktory Rosje traktruje z lekcewaženiem. Chyba bedzie go trzeba posluchac, chociaž go sluchac nie lubie.

 • Krzysztof Gozdek

  Oczywiście, że można zachwycać się Chinami, twarda dyktatura komunistyczna, która poprzez organizowanie wielkich zawodów sportowych chce się ucywilizować. Świata to oni nigdy nie podbiją nawet dysponując tak ogromnymi pieniędzmi

 • Jan Servus

  Przyczyna dla ktorej wygraja Chiny? Warto by bylo sie nad tym zastanowic. Nie byla o tym mowa w tym wideo. Mysle, že przyczyna ležy w organizacji obu spoleczenstw – chinskiego i amerykanskiego. Kim sa elity w obu tych panstwach. Jak wygladaja masy ktorym te elity przewodza. Jacy sa Chinczycy – wiz pan Dylewski ze swoim wideo o Chinach, generalnie Chinczycy sa mniej leniwi niž Amerykanie, sa mniej rozpiesczeni, bardziej zdyscyplinowani, zdolni do pracy za male wynagrodzenie itd. Amerykanie tymi przymiotami nie dysponuja. Elity: Chiny – komunisci. USA – neokonserwatysci, ktorzy cel žycia widza w jak najwieksiej kasie. USA chcac zwyciezyc nie može siegnac nawet po bron jadrowa, ktorej produkcja pochlania krocie. USA sa w czterech literach. Dla ludzi nazbyt ceniacych wszystko co amerykanskie jedyna nadzieja, že Chiny same sie zalatwia, jakas rebelia w tym panstwie. I ten poglad stosunkowo czesto sie slyszy.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *